Linki >> 2006, Lancut Recenzja
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


Wieczór artystycznej refleksji w łańcuckim zamku

W hołdzie ks. Twardowskiemu

W hołdzie ks. Janowi Twardowskiemu – pod takim hasłem przebiegał niecodzienny wieczór artystyczny, który odbył się w Sali Balowej Muzeum – Zamku w Łańcucie 26 marca 2006 roku. Wiersze poety recytował popularny aktor Krzysztof Kolberger, zabrzmiała również muzyka w wykonaniu Georgija Agratiny – fletnia Pana, cymbały oraz Roberta Grudnia – fortepian. Ponadto wysłuchano minirecitalu młodej pianistki niemieckiej Anne Kathrin Brehl.

Poezja ks. Jana Twardowskiego urzeka prostotą słów, niosących głęboką, ponadczasową treść. Kapłan, niczym św. Franciszek, zachwyca się pięknem świata, ukazując sens jego istnienia. Poszukującym pokazuje drogę, umacnia wątpiących, zachęcając do bycia dobrym człowiekiem. Jego wiersze emanują pokojem i radością – przymiotami tak bardzo potrzebnymi współczesnym ludziom.
Przybliżeniu piękna wierszy poety, który odszedł do Boga w styczniu tego roku, poświęcony był artystyczny wieczór w Sali Balowej Muzeum – Zamku w Łańcucie. Wiersze ks. Jana Twardowskiego recytował Krzysztof Kolberger, potrafiący wydobywać artyzm z najprostszych słów. Aktor nie tylko wprawiał słuchaczy w zadumę, lecz także rozweselał, przytaczając humorystyczne myśli księdza Jana. Ostatnim akcentem wieczoru było słynne wezwanie do miłowania człowieka: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.
– Powiedzenie to stało się częścią języka i weszło na trwałe do historii – podkreśla Krzysztof Kolberger. – Każdy wie, kto je napisał, niezależnie od tego, czy jest osobą wierzącą, czy nie. Nie wiemy, jak potoczą się losy całej poezji księdza Jana Twardowskiego. Sam jestem przekonany, że jego wiersze przetrwają, ponieważ są proste, piękne i ponadczasowe. Myślę, iż w każdym pokoleniu znajdą się ludzie, którzy będą chcieli do nich wracać.
Nastrój wieczoru współtworzyła muzyka, wykonywana przez duet Georgij Agratina – Robert Grudzień. Nie po raz pierwszy artyści połączyli siły z Krzysztofem Kolbergerem w programie słowno – muzycznym ku zadowoleniu i pożytkowi słuchaczy. Wcześniejszym podobnym przedsięwzięciem było prezentowanie „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II.
Publiczność nagrodziła wykonawców gorącymi brawami, wyrażając wdzięczność za doznane przeżycia i chwile refleksji. Oklaskiwano również pianistkę Anne Kathrin Brehl, która wykonała m.in. utwór „De profundis” Krzysztofa Pendereckiego. Młoda artystka gości często w Polsce od ubiegłorocznego lata, biorąc udział w przedsięwzięciach Roberta Grudnia i Georgija Agratiny.

                                                                                                      PIOTR JACKOWSKI