Festiwale >> Krynica Zdroj
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


III Międzynarodowe
Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską Krynica Zdrój 2007
Strona oficjalna festiwalu:
http://www.wnmpkrynica.diecezja.tarnow.pl/festiwal/2005/biuro%20festiwalu.htm
Strona grudzien.pl   Roberta Grudnia
http://www.grudzien.pl/index.php?dzial=Robert%20Grudzień&poddzial=Koncerty&podpoddzial=2007.06.10%20Krynica%20Zdroj%20Sala%20Koncertowa%20Pijalni%20Glownej&id=328


II Międzynarodowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Krynica Zdrój  18 - 25. 06. 2006

http://www.wnmpkrynica.republika.pl/festiwal/2006/zaproszenie.htm

http://www.wnmpkrynica.republika.pl/
Informacje festiwalowe - program,
http://www.wnmpkrynica.republika.pl/festiwal/2006/strona.htm

Tygodnik Ogólnopolski NIEDZIELA, 11.05.2006
Międzynarodowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Krynicy Zdroju 2006

Artystycznie i sportowo

PIOTR JACKOWSKI

Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Kolberger, Włodzimierz Matuszak, ks. Krzysztof Ołdakowski – oto niektórzy goście III Międzynarodowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Krynicy Zdroju. – Poprzez modlitwę, sztukę i sport pragniemy uczyć, jak można mądrze i pięknie żyć – mówi ks. Bogusław Skotarek, przewodniczący komitetu organizacyjnego imprezy, która odbędzie się w dniach 16 – 26 czerwca 2006 r. Patronat nad festiwalem objęli Ordynariusz Tarnowski bp dr Wiktor Skworc oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.
Krynica Zdrój jest kurortem licznie odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy. Miejsce to znane jest nie tylko ze swych walorów krajobrazowych i uzdrowiskowych, lecz także z ciekawych inicjatyw artystycznych. W pejzaż tych przedsięwzięć wpisuje się Międzynarodowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, mający na celu zbliżanie ludzi do prawdy, dobra i piękna.
– Kultura jest wyrazem człowieka. Jest potwierdzeniem człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy i człowiek tworzy przez nią siebie. Tworzy siebie wewnętrznym wysiłkiem ducha: myśli, woli, serca. I równocześnie tworzy kulturę we wspólnocie z innymi. Kultura jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji i współmyślenia i współdziałania ludzi. Powstaje o­na na służbie wspólnego dobra i staje się podstawowym dobrem ludzkich wspólnot – mówił Jan Paweł II podczas pobytu w Gnieźnie 3 czerwca 1979 roku. Organizatorzy imprezy pragną nawiązać do tych słów, poświęcając festiwal naszemu wielkiemu Rodakowi. Przesłanie Ojca Świętego będzie przybliżane podczas okolicznościowych katechez, głoszonych przez księży: Krzysztofa Ołdakowskiego, Ireneusza Stolarczyka i duchownego greckokatolickiego, ks. Jana Pipkę.
Z bogatej oferty artystycznej festiwalu warto zasygnalizować spektakl słowno – muzyczny „Jan Paweł II w prozie i poezji”, którego wykonawcami będą aktor Włodzimierz Matuszak oraz muzycy włoscy Vittorio Cerasa (saksofon) i Giamila Berre (organy). Nie zabraknie także poezji ks. Jana Twardowskiego w interpretacji Krzysztofa Kolbergera, który wystąpi w programie „Śpieszmy się kochać ludzi”. Ponadto można będzie posłuchać renomowanego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, znakomitego gitarzysty Marka Ulańskiego i wirtuoza organów Roberta Grudnia – dyrektora artystycznego imprezy. Natomiast wykonawczynią koncertu muzyki chrześcijańskiej w stylu gospel będzie Ewa Uryga.
– Pragniemy promować zdrowy styl życia, zdrową kulturę fizyczną – podkreśla ks. Bogusław Skotarek, wspominając o cyklu imprez pod hasłem „Sport przeciw nałogom”. Przygotowali je znani w Polsce kryniczanie Katarzyna i Paweł Zygmuntowie, zaangażowani w podobne akcje na terenie całego kraju. Wśród festiwalowych zmagań sportowych przewidziano polsko – słowacki turniej koszykówki kobiet, odbędzie się także mecz piłkarski księży Polska – Słowacja. Ponadto atrakcyjnie zapowiada się rodzinny bieg na Jaworzynę Krynicką.
Organizator imprezy – parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Krynicy Zdroju, wychodzi z festiwalowymi inicjatywami poza miasto. Zaplanowano wystawy w większości kościołów krynickiego dekanatu, a mieszkańcy okolicznych miejscowości biorą udział w konkursach recytatorskim i fotograficznym. W przyszłości niektóre imprezy będą organizowane na Słowacji, ponieważ nawiązano już współpracę z Bardejovem i Prešovem. Wyrazem zacieśniania więzi z sąsiadami z południa będzie tegoroczny koncert Greckokatolickiego Chóru Seminaryjnego z Prešova. Myśli się także o tym, by festiwalowe przedsięwzięcia dotarły na Węgry i Ukrainę.
– Cenię ludzi z inicjatywą, błogosławię organizatorom festiwalu – powiedział bp dr Wiktor Skworc podczas spotkania z twórcami imprezy w Kurii Biskupiej w Tarnowie. Ich trud zaowocuje już niebawem, ponieważ oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi 18 czerwca. Warto, aby przyjezdni goście i mieszkańcy Krynicy Zdroju skorzystali z możliwości obcowania z kulturą chrześcijańską.

=================================================================

I Krynickie Spotkania z Kultura Chrzescijanska
Europa Ojczyzn - Krynica Gorska 19.06. - 26.06.2005 r.
http://www.wnmpkrynica.republika.pl/
http://petrus.blog.pl/archiwum/?rok=2005&miesiac=7
Galeria
http://vis.art.pl/galeria/npotwarcie/index.html
http://vis.art.pl/galeria/swietlica/index.html
http://vis.art.pl/galeria/chorslow/index.html
http://vis.art.pl/galeria/apel3/index.html
http://vis.art.pl/galeria/apel2/index.html
http://vis.art.pl/galeria/apel/index.html
http://vis.art.pl/galeria/endniedziela/index.html


Dziennik nowosądecki
 13-01-2005
 
Ochman i inne gwiazdy

Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską

KRYNICA-ZDRÓJ - Wiesław Ochman, Teresa Żylis-Gara, artyści z Ukrainy i ze Słowacji zgodzili się zarezerwować czas na występy w Krynicy podczas planowanych na czerwiec Krynickich Spotkań z Kulturą Chrześcijańską. Doszło już do dwóch spotkań organizacyjnych w tej sprawie: w Kurii Biskupiej w Tarnowie z ordynariuszem Wiktorem Skworcem oraz w uzdrowisku z burmistrzem Emilem Bodzionym.

- Zarówno biskup ordynariusz jak i burmistrz Krynicy z ogromnym zainteresowaniem przyjęli zarówno zapowiedź samej imprezy, jak i jej znane już punkty programu - powiedział nam Jerzy Ptaszyński, dyrektor organizacyjny czerwcowych spotkań.

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego festiwalu jest ks. Bogusław Skotarek, a szefem artystycznym znany muzyk organowy Robert Grudzień. Oprócz biskupa Wiktora Skworca, w komitecie honorowym jest marszałek i wojewoda małopolski, starosta nowosądecki, burmistrz Krynicy i grupa posłów. Między innymi Zbigniew Ziobro, który swoje dzieciństwo i lata szkolne spędził pod Górą Parkową.

Ustalono, że festiwal trwał będzie od 19 do 26 czerwca. Oprócz Wiesława Ochmana i Teresy Żylis-Gary, zgodzili się wystąpić Krzysztof Kolberger z "Tryptykiem rzymskim", znakomity instrumentalista ukraiński Georgij Agatina, chóry z Bochni i słowackiego Bardejowa oraz Tomasz Szwed, związany przez lata z Nowym Sączem. Przewidziano też atrakcyjne imprezy sportowe i rekreacyjne. (WCH)
 

Dziennik nowosądecki
 15-03-2005
 
Drugie po Kiepurze

KRYNICA. Trzy powiaty zgłosiły chęć uczestnictwa w spotkaniach z kulturą chrześcijańską

Powiat limanowski, śladem powiatu nowosądeckiego i gorlickiego, zadeklarował chęć uczestnictwa w planowanych na czerwiec Krynickich Spotkaniach z Kulturą Chrześcijańską "Europa Ojczyzn". Ma to być tydzień imprez bardzo różnorodnych w charakterze, pod względem rozmachu drugi po festiwalu kiepurowskim.

Organizacyjna krzątanina wokół tego przedsięwzięcia trwa już od początku roku. Wówczas odbyły się rozmowy komitetu organizacyjnego z głównym patronem imprezy, ordynariuszem tarnowskim biskupem Wiktorem Skworcem, który wstępnie zaaprobował ideę takiego święta kultury pod chrześcijańskim szyldem w krynickim uzdrowisku. Zgodę wyraził także burmistrz Krynicy, a swoje patronackie poparcie zadeklarował starosta nowosądecki.

Komitet organizacyjny stanowią: przewodniczący ks. dziekan Bogusław Skotarek, muzyk organowy Robert Grudzień i Jerzy Ptaszyński, dyrektor organizacyjny festiwalu, który rok temu z powodzeniem poprowadził międzynarodową imprezę estradową w Krynicy.

- Chcemy jak najbardziej poszerzyć formułę festiwalu, by stał się imprezą regionalną - powiedział nam ks. Skotarek. - Jesteśmy po rozmowach w starostwie limanowskim. Mamy deklarację, że na nasze spotkania zostaną wytypowani laureaci spotkań, przeglądów i konkursów artystycznych z Limanowej i okolic.

- Zgłoszono nam także możliwość koncertów chórów kościelnych - dodaje Robert Grudzień.

- Ubiegłoroczny Krynicki Festyn Kultur Europejskich dowiódł, że hasło "Krynica Europy" ma swoje uzasadnienie i może się stać dzięki niemu ośrodkiem festiwalowym znanym w całej Europie - twierdzi Jerzy Ptaszyński.

Andrzej Orchel, zastępca burmistrza Gorlic, deklaruje szeroki udział środowisk kulturalnych miasta, przy obopólnej korzyści, czyli z promocją Ziemi Gorlickiej w Krynicy. (WCH)
 

Dziennik Polski /ed. nowosądecka/ - 13.05.2005

KRYNICA EUROPY.

Zapewniam, że mamy co pokazać naszym gościom i kuracjuszom - twierdzi szef artystyczny Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej Robert Grudzień.

KRYNICA-ZDRÓJ. Robert Grudzień, szef artystyczny przygotowywanych na czerwiec imprez w ramach pierwszego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, zaapelował do uczestników konferencji „Turystyka, rekreacja i współpraca transgraniczna", by działali na rzecz Krynicy-Zdroju jako Europejskiego Centrum Festiwalowego. Znany muzyk wystąpił na forum oceniającym skutki wejścia do Unii Europejskiej Polski i Słowacji.
W konferencji zorganizowanej w Krynicy pod patronatem wojewody małopolskiego wzięli udział przedstawiciele organizacji turystycznych oraz gospodarze przygranicznych miast i gmin. Swoimi pozytywnymi opiniami na temat ożywienia kontaktów polsko-słowackich w ciągu ostatniego roku podzieliła się Janka Burianova, konsul generalny Słowacji w Polsce. Na konferencję zaproszono także sztab organizacyjny planowanej z dużym rozmachem na połowę czerwca imprezy, w której udział zapowiedziało szereg renomowanych artystów. Ma to być próba nominowania uzdrowiska do rangi Krynicy Europy.

- Można tu prezentować talenty naszych sąsiadów ze  Słowacji, Węgier, Niemiec i Ukrainy - mówi Robert Grudzień, znany muzyk organowy, który podjął się między innymi przygotowania artystycznego czerwcowej imprezy.

Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską mają być drugim - po festiwalu kiepurowskim - wydarzeniem sezonu w uzdrowisku pod Górą Parkową. Dyrektor organizacyjny spotkań Jerzy Ptaszyński zapowiada przyjazd Wiesława Ochmana, Teresy Żylis-Gary, czy Krzysztofa Kolbergera z „Tryptykiem rzymskim". Poza tym w planie jest wiele rozpisanych na cały tydzień imprez towarzyszących, konkursów, przeglądów twórczości artystycznych i zawodów sportowych o międzynarodowym charakterze.

Patronat nad Tygodniem Europejskim objęli m. in. ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc, wojewoda Jerzy Adamik i marszałek Janusz Sepioł. /WCH/


Gość niedzielny /ed. tarnowska/ - 17.04.2005

Na tropie chrześcijaństwa.

W ramach Krynickich Spotkań z Kulturą Chrześcijańską - "Europa ojczyzn", które odbędzie się w dniach od 19 do 26 czerwca, organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym.
Konkurs pod hasłem - "Ślady kultury chrześcijańskiej w mojej małej ojczyźnie" ma na celu uwrażliwić młodych ludzi na otaczające nas krzyże, kapliczki przydrożne, cerkwie, kościółki. Adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

- Wspólną cechą krynickiej imprezy jest jej chrześcijański charakter - mówią organizatorzy konkursu. Przez nią pragniemy uczyć, jak można mądrze i pięknie żyć - dodają. Imprezy organizowane w ramach Krynickich Spotkań będą okazją, by zauważyć innych ludzi, nauczyć się chrześcijańskiego obcowania z drugim człowiekiem i otworzyć na piękno otaczającego nas świata.

Prace na konkurs należy złożyć w terminie do 1 czerwca lub przesłać na adres: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia NMP, ul. Kościelna 2, 33-380 Krynica Zdrój. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić dowolną ilość fotografii w formacie nie mniejszym niż 15x20 cm i nie większym niż 30x40 cm. Więcej informacji o konkursie na stronie www. http://wnmpkrynica.republika.pl/ konkurs. Wśród osób, biorących udział w konkursie rozlosowane zostaną nagrody, a prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

Gazeta krakowska /ed. nowosądecka/ - 7.05.2005

Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską.

Rozmawiamy z Jerzym Ptaszyńskim, Dyrektorem organizacyjnym Festiwalu.

G.K. Za kilka tygodni, u progu wakacji, Krynica-Zdrój ma tętnić życiem artystycznym. Sztab pod Pana wodzą szykuje przedsięwzięcie pod nazwą Krynickie Spotkanie z Kulturą Chrześcijańską. Skąd ten pomysł? Dlaczego to uzdrowisko? Co zdecydowało o wyborze terminu?

 J.P. Krynica-Zdrój od dwóch wieków umacnia swą uzdrowiskową sławę i przyciąga gości oferując im nie tylko lecznicze mineralne wody, korzystny mikroklimat i wspaniale krajobrazy, ale także zapewniając wiele atrakcji kulturalnych. Dawno temu zjeżdżały pod Górę Parkową najwspanialsze gwiazdy polskiej sceny jak chociażby Helena Modrzejewska czy Gabriela Zapolska. Zafascynowany krynickimi klimatami był największy polski tenor Jan Kiepura. Obecnie Krynica znów ożywa kulturalnie na czas wakacji, ale jedynie w sferze muzycznej bowiem za sprawą Festiwalu imienia Jana Kiepury, który już stał się imprezą rangi europejskiej. Tamten festiwal wypełnia koncertami drugą część wakacji. Zrodziła się więc inicjatywa zagospodarowania ich początkowych tygodni. Wielkie przedsięwzięcie nawiązuje też do chrześcijańskich korzeni Europy i jej kultury, bo przecież w Unii Europejskiej jesteśmy już od roku, a Unia powinna być konfederacją małych ojczyzn z zachowaniem ich specyfiki. To jest zarys historii Krynickich Spotkań z Kulturą Chrześcijańską.

G.K. Łatwo powiedzieć: organizujemy wielką imprezę. Trudniej ją przygotować i sprawnie przeprowadzić. Najtrudniej pozyskać do udziału gwiazdy mogące przyciągać widzów.

J.P. Pozyskaliśmy zacnych patronów. W Komitecie Honorowym Krynickich Spotkań są: ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc, minister kultury Waldemar Dąbrowski, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł. Taka rekomendacja ułatwia rozmowy z artystami światowej sławy, którzy i bez tego gotowi byli włączyć się w przedsięwzięcie o wysokiej randze artystycznej oraz integracyjnej w wymiarze europejskim. Wymienię kilka lokomotyw naszej festiwalowej oferty. Od dawna rozmiłowana w Krynicy-Zdroju Teresa Żylis-Gara czyli solistka nowojorskiej Metropolitan Opera. Wiesław Ochman, który podbił sceny operowe i serca melomanów na wszystkich kontynentach. Dla miłośników nieco lżejszej sztuki koncerty między innymi country w wykonaniu  Tomasza Szweda, który przez wiele lat mieszkał w Nowym Sączu. Wreszcie chóry działające przy świątyniach różnych wyznań w kilku krajach. Miejsce Krynicy-Zdroju jest bowiem na naturalnym styku kultur zachodu i wschodu Europy, katolicyzmu, obrządku greckiego, prawosławia i protestantyzmu. Usłyszymy więc w przepięknych wnętrzach zabytkowych świątyń i budynków zdrojowych samej Krynicy i okolicznych miejscowości zespoły z Ukrainy, Słowacji, Węgier, Niemiec, a także z różnych stron Polski. Będą też spektakle teatralne, a jednym z nazwisk - magnesów wpisanych na afisze naszej imprezy jest Krzysztof Kolberger.

G.K. Nie samą kulturą goście Krynicy-Zdroju żyją. Koncerty i wernisaże, bo w programie są również wydarzenia plastyczne, nie zagospodarują turystom całych dni.

J.P. Zadbaliśmy o szeroko rozumianą rekreację. Przygotowujemy rozgrywki sportowe, masowe turnieje, imprezy turystyczne. W programie mamy cały cykl wydarzeń organizowanych z myślą o młodych. Nazwaliśmy go "Sport przeciw nałogom", bo przecież kryniczynin, olimpijczyk Paweł Zygmunt rzucił kiedyś właśnie takie hasto i z przyjaciółmi - sportowcami organizuje podobne przedsięwzięcia. Nie robimy plagiatu, ale rozszerzamy zakres tamtej wspanialej inicjatywy.

G.K. Powinniśmy zacząć od tego rozmowę, ale właśnie tym ją zakończmy. Najpewniej Spotkania z Kulturą Chrześcijańską przewidują czas na refleksję i modlitwę.

J.P. Oczywiście, że tak. Oficjalną inauguracją będzie msza święta celebrowana w uzdrowisku przez ordynariusza tarnowskiego biskupa Wiktora Skorca. Z udziałem chórów będzie co dnia śpiewany Apel Jasnogórski, w jego trakcie znani kaznodzieje głosić mają katechezy. Liczymy, że czas spędzony w kurorcie dla wielu ludzi będzie okazją do zastanowienia się nad swoim życiem i jeśli nie szansą zbliżenia się ku Bogu, to przynajmniej postanowienia o bycia lepszym dla bliźnich.
---------------------------------------------------------------------
Jednym z gości Krynickich Spotkań z Kulturą Chrześcijańską był ks. Krzysztof Ołdakowski, który wygłosił dwie katechezy w ramach festiwalowego Apelu Jasnogórskiego. Oto, co ów ceniony jezuita opublikował na łamach „Gazety Festiwalowej”.

MEDYTACJA NAD MIEJSCEM CZŁOWIEKA W ŚWIECIE
Od samego przyjazdu do Krynicy byłem pod ogromnym wrażeniem rozmachu Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Medytacja nad tajemnicą stworzenia z „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II stała się bez wątpienia dla wielu uczestników takim zaczerpnięciem świeżej wody, która wytryskuje z serca samego Boga. Dzban, który widnieje w herbie miasta, przypomina nam o tej wodzie żywej, którą Jezus obiecał dać Samarytance obecnej z Nim przy studni Jakubowej. Ta woda oczyszcza i odradza oraz zaspokaja najgłębsze ludzkie pragnienia. „Tryptyk rzymski” mówi nam o tajemnicy Słowa, które było na początku. „Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało” tak mówi św. Jan w swoim prologu. Tak jak Słowo potrzebowało obrazu, stworzonego w Kaplicy Sykstyńskiej przez Michała Anioła, tak również potrzebuje głosu, aby ukazać nam swoją głębię. W poniedziałkowy wieczór udzielił go znakomity aktor Krzysztof Kolberger. Wejrzenie w siebie pobudzała dodatkowo znakomita muzyka w wykonaniu Georgija Agratiny i Roberta Grudnia. Wizja Michała Anioła przekazuje nam najgłębsze prawdy o ludzkim życiu: przede wszystkim prawdę o stworzeniu człowieka z miłości na obraz i podobieństwo Boga, który daje życie oraz podtrzymuje je w istnieniu. Nie jesteśmy kombinacją genów, nie jesteśmy skazaną na nieuchronne obumarcie cząstką materii. To, co niezniszczalne, w nas trwa. „W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”- powie święty Paweł na ateńskim Areopagu. Na ile jesteśmy z Nim zjednoczeni, na tyle możemy przekraczać własne słabości, na tyle możemy przebaczać i kochać ludzi. Każdy niesie na swoich barkach odpowiedzialność za swoje życie oraz podejmuje zakres zadań ważnych dla ludzi i dla przyszłości świata. Czasami może to przerażać. Jak bowiem podjąć misję kluczy królestwa, znając doświadczenie ludzkiej słabości? Horyzont zadań, jakie stają przed nami w życiu, przekracza zwykle nasze możliwości, ale pozostaje także zaproszeniem, aby zawierzyć Bogu, wbrew nadziei, którą można złożyć w sobie samym. Tego uczy nas Abraham, nasz Ojciec w wierze, bohater trzeciej części „Tryptyku rzymskiego”.

Tegoroczny Festiwal nosi hasło „Europa Ojczyzn”. Jadąc do Krynicy, miałem okazję przeczytać w tygodniku „Wprost” felieton Piotra Gabryela, który pisze o odrzuceniu przez niektóre społeczeństwa zachodnie planu eurokratów z Brukseli tworzenia z naszego kontynentu struktury podobnej do Stanów Zjednoczonych, zarządzanej centralnie przez biurokratyczne superpaństwo. Nie da się budować prawdziwej wspólnoty w oparciu o interesy ekonomiczne i gospodarcze. Potrzebne jest spoiwo głębszej jedności: moglibyśmy powiedzieć - wspólnoty ducha poprzez nawiązanie nowego przymierza z korzeniami, z których czerpie tożsamość narodów tworzących Stary kontynent. Bardzo cieszy, że ta wrażliwość jest bliska organizatorom festiwalu, którym należy życzyć, aby powiódł im się pomysł stworzenia w Krynicy Europejskiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej, w którym każdy naród będzie mógł czuć się sobą.
Ks. KRZYSZTOF OŁDAKOWSKI SJ

------------------------------------------------------------------------------------------

CZERWCOWE SPOTKANIA
Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską dobiegły końca. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem ze względu na obecność gwiazd światowego formatu oraz proponowany program. Zaproszenie takich znakomitości, jak: Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman czy Krzysztof Kolberger okazało się strzałem w dziesiątkę.

Dzisiejszy świat potrzebuje wartości chrześcijańskich, ukazujących sens i cel życia człowieka. Krynicki festiwal wychodzi naprzeciw temu zapotrzebowaniu, proponując sztukę promującą prawdę, dobro i piękno. Taki zamysł spotkał się z ciepłym, a nawet gorącym przyjęciem odbiorców, uczestniczących licznie w Spotkaniach.
Na podkreślenie zasługuje różnorodność i bogactwo festiwalowej oferty artystycznej. Swoje programy zaprezentowały gwiazdy najwyższych lotów, podziwiane przez cały świat. Zachwyt i oczarowanie wzbudziła sopranistka Teresa Żylis-Gara, której aksamitny głos wypełniał wnętrze zdrojowej świątyni. Także śpiewaczka nie kryła swoich emocji, kiedy rozmawiała ze słuchaczami i rozdawała autografy.
Równie gorąco przyjęto słynnego tenora Wiesława Ochmana, będącego następcą wielkiego Jana Kiepury. Artysta błysnął nie tylko wspaniałym głosem, lecz także olbrzymim dynamizmem. Zabierając głos po koncercie, okazał olbrzymie poczucie humoru, zaciekawiając umiejętnościami oratorskimi.
Zupełnie inny nastrój miał występ popularnego aktora Krzysztofa Kolbergera, który przybliżył „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Był to wieczór pełen refleksji i zadumy, pozwalający zastanowić się nad teraźniejszością i wiecznością. Słowa papieskiego poematu przywoływały na myśl ukochanego Ojca Świętego, który przebywa już w Domu Ojca.

Jednak na szczególne wspomnienie zasługuje koncert inauguracyjny w Pijalni Głównej, który zaszczycił swoją obecnością ks. Bp Wiktor Skworc. Bohaterami otwarcia byli mistrz fletni Pana Georgij Agratina, wirtuoz organów Robert Grudzień, niemiecka pianistka Anne Kathrin Brehl oraz bielscy kameraliści. Koncert stał się okazją do spotkania z kulturą kilku krajów, oddając znakomicie przesłanie festiwalu.

Impreza obfitowała w akcenty modlitewne. Tu na podkreślenie zasługuje obecność ks. Krzysztofa Ołdakowskiego, ks. Józefa Klocha , ks. Kazimierza Fąfary oraz znanego w Krynicy ks. Waldemara Cioska, którzy głosili katechezy podczas Apelu Jasnogórskiego. Pomyślano też o czymś dla ciała, czyli imprezach sportowych. Emocji dostarczył mecz Księża - Dziennikarze oraz rozgrywki w siatkówce plażowej. Szczególną wymowę posiadał „Bieg rodzinny na Jaworzynę” , w którym mogły starować dwuosobowe zespoły rodzinne. Wśród dzieci i młodzieży dużym zainteresowaniem cieszyły się niedzielne zawody sportowe.
Podczas Krynickich Spotkań z Kulturą Chrześcijańską zainaugurowano wiele wystaw, recytowano poezję Jana Pawła II, a słowa z Ewangelii św. Łukasza: „Zostań z nami, Panie” stały się myślą przewodnią całego Festiwalu. Podczas tego tygodnia koncertowały także chóry: Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni i zaprzyjaźniony chór z Bardejova /Słowacja/.
Całość zamknęła uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. Bpa Stanisława Budzika.